Papier do ksero – jak go wybrać?

Jakość wydruku czy to na ksero Poznań czy też na kserokopiarce zależy nie tylko od samego sprzętu, ale także od papieru jaki zostanie zastosowany. W przypadku wydruku do domowych zastosowań nie trzeba na to kłaść większego nacisku, jednak jeżeli wydruki mają mieć profesjonalne zastosowania to trzeba już temat dokładnie przemyśleć.

Jaki papier?

Wybierając papier do domu tak na prawdę wystarczy wziąć dowolny produkt zwracając uwagę na wielkość ryzy oraz cenę. Jeśli nie wybierze się najtańszego rozwiązania to tego rodzaju papier powinien być odpowiedni. Jednak jeżeli prowadzi się ksero Poznań to warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także gramaturę, kolor, jasność oraz oczywiście grubość. Wszystkie te parametry mają wpływ na jakość późniejszego wydruku i wykonywania odbitek.

Gramatura

Jednym z ważniejszych parametrów papieru jest gramatura, to ona ma największy wpływ na jego grubość oraz wytrzymałość. W przypadku zastosowań domowych spokojnie powinien wystarczyć papier o gramaturze 80g/m^2, natomiast do zastosowań biurowych warto wybrać papier o gramaturze co najmniej 90g/m^2. Jednak profesjonalne punkty ksero Poznań powinny zdecydować się na papier o jeszcze wyższej gramaturze od 90 do 120 g/m^2, natomiast w przypadku druku fotografii papier powinien mieć co najmniej 160 g/m^2. W przypadku druku fotografii na grubym papierze trzeba pamiętać, że kartki niestety trzeba będzie podawać ręcznie, ponieważ większość urządzeń nie poradzi sobie z ich automatycznym pobieraniem.

Zadania specjalne

Na rynku można znaleźć specjalny papier, który jest idealnie gładki. Jest on stosunkowo drogi, jednakże pozwala na uzyskanie idealnych wydruków. Do tego celu idealnie nadaje się papier powlekany lub satynowy. Bardzo istotną kwestią jest także kolor papieru. Standardowy papier do ksero w szarym lub kremowym odcieniu, ale na rynku dostępne są także papiery z górnej półki, które są w kolorze czystej bieli.

Kwestii, które mają wpływ na odpowiednią jakość druku jest całkiem sporo i dlatego też prowadząc punkt ksero warto posiadać na stanie kilka rodzajów papieru w zależności od zastosowań.